Novelizace vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, provedená vyhláškou č. 256/2012 Sb., uložila základním školám nově povinnost umožnit žákům pobyt v budově školy o přestávce mezi dopoledním a odpoledním vyučováním a zajistit pro ně v této době dohled. Tato povinnost je dána bez ohledu na délku „polední“ přestávky, neboť v opačném případě by nebylo dosaženo účelu přijaté novely (tj. aby žáci po celou dobu vzdělávání – od svého příchodu do odchodu ze školy – měli zajištěnou možnost bezpečného pobytu ve školním prostředí). Je na rozhodnutí řediteli dané základní školy, jak bude tento pobyt organizačně zabezpečen (např. vytvořením zvláštní třídy s dohledem).
Ze strany žáků (potažmo jejich zákonných zástupců) jde však pouze o možnost, nikoli povinnost, a žáci proto nemohou být nuceni, aby ve škole po tuto dobu skutečně setrvávali. Polední přestávka se na základě novely nestala součástí povinného vyučování, pouze se vymezila jako doba, ve které škola nabízí žákům bezpečný pobyt v budově. Není ani vhodné (potažmo přípustné), aby žáci byli zavázáni pobývat ve škole v době polední přestávky např. po celou dobu školního pololetí. Školská legislativa předpokládá, že dítě školního věku již je způsobilé samostatnému příchodu a odchodu ze školy (z povahy věci tedy i samostatnému pobytu mimo školu), a je proto na rozhodnutí jeho zákonných zástupců, zda a jak dohled nad žákem v době polední přestávky zajistí. Škola by proto měla např. informovat zákonné zástupce o možnosti „školního dohledu“ na třídní schůzce, prostřednictvím školního řádu či jiným vhodným způsobem, přičemž ti z rodičů, kteří mají o pravidelný pobyt dítěte ve škole zájem, mohou takový zájem aktivně „nahlásit“. S těmito žáky bude škola pro dobu polední přestávky počítat. Nic ale nebrání tomu, aby byl žák z poledního dohledu zase „odhlášen“, pokud zákonný zástupce takovou vůli projeví (ať už obecně, nebo např. pro konkrétní den – žák přinese podepsanou žádost).
Naopak v případě těch žáků, které zákonní zástupci ke školnímu dohledu „nenahlásí“, popřípadě kteří sami neprojeví zájem ve škole pobývat, platí, že mohou polední přestávku využít dle svého uvážení a v budově školy se zdržovat nemusí.