Velmi by mne zajímalo, jakým způsobem se stanoví nutný počet osob (instruktorů) na lyžařském výcviku na 1.stupni základní školy a jak se stanoví jejich finanční odměna za účast a pomoc na lyžařském výcviku.

Počty osob na akcích školy, tedy i instruktorů na lyžařské zájezdu je stanoven těmito předpisy:

– Vyhláškou 48/2005 Sb, ve znění pozdějších předpisů:
§3, odst.(2) uvádí:
Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy.

– Metodickým pokynem k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy čj. 37 014/2005-25:
Článek 15. Lyžařský výcvik,
odstavec (3) uvádí:
Lyžařský výcvik je veden pedagogickými pracovníky, kteří odpovídají za činnost instruktorů. Jejich kvalifikaci si ověří ředitel školy. Práci instruktorů řídí vedoucí kurzu určený ředitelem školy, který též schvaluje plán výcviku…
odatvec (6) uvádí:
Žáci jsou rozděleni do družstev podle své výkonnosti a zdravotního stavu… Družstvo má nejvýše 15 členů, u žáků se zdravotním postižením se počet snižuje vzhledem k charakteru postižení žáků a dalším okolnostem.
odstavec (7) uvádí:
Péči o zdraví účastníků je povinen zajistit vedoucí kurzu nebo instruktor, který má potřebné předpoklady pro tuto práci, znalosti a případně i kvalifikaci. Účastní-li se kurzu více než 30 žáků do 15 let, je potřebné ustanovit zdravotníka. Podrobnosti upravuje zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů.

Odměna za účast na lyžařském zájezdu a za pomoc je řešena obecně zákonem 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů:
§ 23 Rozsah přímé pedagogické činnosti,
odstavec (3) uvádí:
Ředitel školy nebo ředitel zařízení sociálních služeb může nařídit pedagogickému pracovníkovi konání přímé pedagogické činnosti nad jemu stanovený rozsah nejvýše v rozsahu 4 hodin týdně, další hodiny s ním může dohodnout.
V podstatě jde o dohodu o rozsahu činnosti, která vychází z režimu lyžařského zájezdu, a o rozdělení činností účastníků z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví žáků v průběhu dne.

Reálně je obtížné zaplatit veškerou činnost odvedenou na zájezdu a prakticky se to většinou řeší určitými kompenzacemi (úlevami) v rámci jiných pozdějších povinností pedagogů.

Kontakt

Jsme tu, abychom vám pomohli najít odpovědi na Vaše otázky. Obraťte se na nás – společně najdeme nejlepší řešení.
Veronika Sováková
Garant Konzultačního centra
+420 775 148 798