Bezpečnost žáků při akcích školy, při soutěžích a jiných akcích, na které škola žáky vysílá, se řídí obecnými předpisy (Občanský zákoník, Zákoník práce, Školský zákon) a Metodickým pokynem k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
V pokynu MŠMT se v § 19 Bezpečnost žáků při soutěžích a přehlídkách, v odst. 1 uvádí: „Vysílající školy zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví žáků po dobu dopravy na soutěže a ze soutěží, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak. V průběhu soutěže zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví žáků organizátor.“ V odstavci 3 se pak uvádí: „U sportovních soutěží, uměleckých soutěží a dalších soutěží, kde to charakter soutěže vyžaduje a je to dáno organizačním řádem, zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví žáků vysílající škola v plném rozsahu, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak.“
Z uvedeného tedy vyplývá, že Vámi volený postup MŠMT připouští.
Pro školu je však důležité znění § 391 Zákoníku práce, který v odstavci 2 uvádí: „Za škodu, která vznikla žákům základních škol a základních uměleckých škol při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost dané školy; při výchově mimo vyučování ve školském zařízení nebo v přímé souvislosti s ní odpovídá za škodu právnická osoba vykonávající činnost daného školského zařízení.“
Právní výklad MŠMT k tomu uvádí: „Odpovědnost za škodu tedy s ohledem na nutnost vykládat § 391 nového zákoníku práce v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb.(školský zákon), nese vždy právnická osoba vykonávající činnost školy nebo školského zařízení. V případech, kdy škola nebo školské zařízení nemá právní subjektivitu (v případě škol a školských zařízení zřizovaných Ministerstvem obrany, Ministerstvem spravedlnosti a Ministerstvem vnitra), odpovídá za škodu jejich zřizovatel.“
Dále se v právním výkladu MŠMT uvádí důležitá skutečnost: „Odpovědnost právnické osoby v případech uvedených v § 391 zákona č. 262/2006 Sb., (zákoník práce), ve znění pozdějších předpisů, je odpovědností absolutní objektivní – zákon nepřipouští možnost vyvinění se z odpovědnosti. Dojde-li tedy k porušení právních povinností nebo úrazu žáka či studenta, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost školy či školského zařízení vždy.
Lze tedy shrnout. Škola může se souhlasem rodičů vyslat žáky na soutěž nebo přehlídku samotné, ale ani tento souhlas nezbavuje školu odpovědnosti za škodu způsobenou úrazem žáky (odcizením svěřeného majetku, poškozením či odcizením jeho majetku atd.). Škola se může pro takové případy pojistit, ale vždy bude dokazovat míru spoluúčasti na dané škodě.
V každém případě je tedy vhodné posuzovat každou akci zvlášť a vyhodnocovat riziko, které ze samostatného vyslání žáků na akci může vyplynout. Především je třeba brát v úvahu věk žáků, jejich počet, který se akce účastní, vzdálenost, kterou absolvují, dopravní dostupnost (zda musí přestupovat), dobu, kdy se budou v dopravě pohybovat (dopravní špička, mimo dopravní špičku) atd. V jednotlivých případech je pak vhodné zvažovat, zda není vhodnější přímý pedagogický doprovod či alespoň doprovod některého z rodičů.