Informace ke vzdělávání žáků v rámci individuální integrace na ZŠ hlavního vzdělávacího proudu byla již několikrát zveřejněna na metodickém portálu VÚP.
Při vzdělávání žáků formou individuální integrace je škola povinna zajistit podmínky pro vzdělávání takového žáka(materiální, personální organizační).
Zde je přehled legislativních předpisů, ze kterých se vychází při IVP.
Školský zákon
§ 16 odst. 6 ŠZ – žáci se SVP mají právo na vzdělávání, jehož obsah, formy a metody odpovídají vzdělávacím potřebám a možnostem.
Při hodnocení se přihlíží k povaze postižení nebo znevýhodnění
§ 18 IVP
Na základě doporučení poradenského zařízení a žádosti rodičů – zákonných zástupců ředitel školy může povolit žákovi se SVP vzdělávání podle IVP.
§ 40 Jiný způsob vzdělávání
§ 41 odst. 3 písm. a) Individuální vzdělávání – ředitel školy povolí, pokud jsou dány závažné důvody
§ 50 odst. 2 – Průběh ZV – ředitel může ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů uvolnit žáka na žádost jeho zákonného zástupce zcela nebo zčásti z vyučování některého předmětu. Zároveň určí náhradní způsob vzdělávání v době vyučování tohoto předmětu
Vyhláška č. 73
§ 6 – IVP
Odst. 2 – IVP vychází ze školního vzdělávacího programu příslušné školy, ze závěrů speciálně pedagogického , popřípadě z doporučení psychologického vyšetření školským poradenským zařízením, doporučení registrujícího odborného lékaře nebo dalšího odborníka.
Vyjadřuje se k němu zákonný zástupce žáka.
IVP je závazným dokumentem pro zajištění speciálních vzdělávacích potřeb žáka.
Odst. 4 písm. b) – údaje o cíli vzdělávání žáka, časové a obsahové rozvržení učiva, včetně případného prodloužení délky vzdělávání, volbu pedagogických postupů, způsob zadávání a plnění úkolů, způsob hodnocení.
§ 8 – Organizace vzdělávání žáků se SVP
Odst. 4 – 5 + 5 vyučovacích hodin na 1. stupni, 6 + 6 vyučovacích hodin na 2. st.
Odst. 8 – ve vybraných předmětech se žáci se SVP mohou vzdělávat v rámci svých možností společně s ostatními žáky a být zařazováni do všech činností školy mimo vyučování.
RVP ZV – kap. 8
Úpravy ŠVP pro žáky se SVP
– Na úrovni ŠVP je možné přizpůsobit a upravit vzdělávací obsah ZV pro žáky se SVP tak, aby bylo dosahováno souladu mezi vzdělávacími požadavky a skutečnými možnostmi těchto žáků
– Je možné stanovit i odlišnou délku vyučovací hodiny
– Upravit a formulovat OV vzdělávacích oborů v jednotlivých obdobích tak,aby byly pro žáky z hlediska jejich možností reálné a splnitelné. Těmto výstupům přizpůsobit i výběr učiva.
– Pokud zdravotní postižení objektivně neumožňuje realizaci vzdělávacího obsahu některého vzdělávacího oboru nebo jeho části lze nahradit vzdělávací obsah nebo jeho část příbuzným, případně jiným vzdělávacím obsahem, který lépe vyhovuje vzdělávacím možnostem žáků se SVP.
RVP ZV-LMP
– v případě diagnostikování LMP a převedení do vzdělávacího programu upraveného pro žáky s LMP vychází úpravy vzdělávacího obsahu z RVP ZV-LMP.
Jak postupovat při integraci žáka s lehkým mentálním postižením do běžné ZŠ v rámci individuální integrace?
Vzdělává se dle RVP pro ZV, nebo dle RVP pro ZV – příloha upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením?
Pokud by se vzdělával dle přílohy RVP, jak by se řešila jiná časová dotace jednotlivých předmětů?
Lze vzdělávat dle přílohy RVP pouze v některých předmětech?
Je přeci nutno, aby mohlo být žákovi povoleno vzdělávaní dle přílohy RVP, diagnostikovat mu lehké mentální postižení. V tom případě se ale má vzdělávat ve všech oblastech dle této přílohy, nikoliv pouze ve vybraných (např. matematika český jazyk). Potom je integrace v rámci běžné ZŠ téměř nemožná – absence speciálních pedagogů, velký objem učiva a tím pádem velmi málo času na individuální práci s jednotlivými žáky, řešení rozvrhu a zabezpečení odlišných časových dotací pro daného žáka.
Toto je vůbec nejdiskutovanější téma v rámci našeho studia, protože každý říká naprosto něco jiného, též v publikacích se hovoří protichůdně. A konkrétní úprava v legislativní parametrech chybí.
Děkuji za odpovědi.
Kontakt
Jsme tu, abychom vám pomohli najít odpovědi na Vaše otázky. Obraťte se na nás – společně najdeme nejlepší řešení.
Veronika Sováková
Garant Konzultačního centra
konzultace@npi.cz
+420 775 148 798