Pokud dotaz směřuje za individuálním vzdělávacím plánem zakotveným § 16 školského zákona (lze tak usuzovat dle zmínky o poskytování podpůrných opatření), je postup jeho tvorby a realizace nastaven § 3 vyhlášky č. 27/20016 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Žádost zletilého žáka/zákonného zástupce je zde legislativně zakotvena v § 4 (po novelizací vyhlášky je žádost o IVP součástí doporučení školského poradenského zařízení).
Souhlas s IVP v rámci správního řízení není v právní normě (tentokrát ve školském zákonu) uveden. Informaci je možné ověřit v § 165 školského zákona, který popisuje povinnosti ředitele školy v oblasti státní správy.
Doplnění:
Z této věty “Na některých školách funguje systém tak, že žák (zákonný zástupce) podá Žádost o poskytnutí IVP, ke které ředitel školy dle svého uvážení poskytne souhlas, či nikoliv, načež ŠPP individuálně vzdělávací plán vypracuje.” Usuzujeme, že se jedná o naplnění paragrafu 18 ŠZ, který se týká udělení IVP ze závažných důvodů ředitelem školy. Ani zde se nejedná o správní rozhodnutí s přezkumem a dalšími náležitostmi správního práva, ale o autonomní pravomoc ředitele jako statutárního zástupce střední školy.